קשיים בזוגיות לאחר לידה

לידה של תינוק מביאה איתה אושר ואור גדול. יחד עם זה, מדובר בשינוי משמעותי שלעיתים מציב את הזוגיות בפני אתגרים חדשים. היות שהאיזון שהתקיים בין בני הזוג משתנה בעקבות השינוי המבורך שנכנס לחייהם, יש צורך להערך לשינוי ולהסתגל אליו.

כל לידה מביאה איתה שינויים רגשיים, פיזיים וכלכליים. בנוסף לאלה, הזמן הזוגי מצטמצם ואת מקומו תופסות מטלות של גידול הילדים ודאגה להם, כמו גם לקשרים שנוצרים בין הילדים ולטיפוחם.

על פי מחקרים, למעלה מ-2/3 מהזוגות חווים שביעות רצון ירודה מהתקשורת עם בני זוגם לאחר לידה ואפילו יש שבוחרים להתגרש בשל סיבה זו.

צריך לזכור שמכל משבר או שינוי אפשר לצמוח ואפשר להתפרק. השאלה למה מכוונים, במה בוחרים ומה עושים עם אותם שינויים בזוגיות.

לאחר לידה, כל אחד מבני הזוג מרגיש שהוא מקבל פחות יחס ופחות אנרגיה משום שאלה מוקדשים לטיפול בתינוק. יש גברים שחווים נטישה מצד האשה שעסוקה בטיפול בתינוק והתמקדות בצרכיו ויש נשים שחוות חוסר התעניינות, תמיכה ועזרה מצד הגבר וכך עלולות להתעורר תחושות של תסכול, פגיעה וריחוק בין בני הזוג.

נושאים נוספים שעשויים להיות מושפעים מהולדת ילד הם העבודה והקריירה של בני הזוג, המשאבים שהם מצריכים מצד אחד וההתגמשות והויתורים הנדרשים מצד שני, חינוך הילדים שלעיתים קרובות נתפס באופן שונה על ידי כל אחד מההורים ועלול ליצור מתחים ביניהם, ירידה בתשוקה ובאינטימיות בשל עייפות, חוסר זמן והקונפליקטים שנוצרו בין בני הזוג.

למרות שהשינוי המבורך מציב אתגרים חדשים בפני הזוגיות, מרבית הזוגות מצליחים להתמודד עם האתגרים בשיתוף פעולה שמגביר את תחושת הסיפוק ואת הקירבה ביניהם. זוגות כאלה חווים את ההורות כהעשרה וכחיזוק של הזוגיות.

כדי שהחוויה של הלידה תעצים את הזוגיות ואת הקירבה בין בני הזוג וכדי שכל אחד מבני הזוג ימשיך לחוות תחושת שייכות, יש צורך בתקשורת פתוחה ובשיתוף פעולה של שני בני הזוג יחד.

כאשר האבא מרגיש שהוא שותף פעיל בטיפול בתינוק והאמא מקבלת את התמיכה ואת העזרה שהיא צריכה, כל אחד מבני הזוג מרגיש שייך, קרוב, אוהב ונאהב.

כמובן שאין צורך ליצור חלוקת תפקידים נוקשה, אלא נכון לכוון לחלוקה ושיתוף שנוחים ומתאימים לבני הזוג המסויימים. הדבר החשוב הוא לגלות רגישות הדדית, לזהות מה הצורך של כל אחד מבני הזוג ומתי צריך לעזור לו ולהקל עליו.

כאשר בני הזוג פועלים כצוות אל מול הקשיים, החברות ביניהם מתחזקת ונוצרת אוירה טובה של "הצלחנו ביחד".

כדי להיות צוות, חייבת להתקיים תקשורת פתוחה בין בני הזוג שכוללת שיתוף במחשבות, רגשות, צרכים ורצונות, כמו גם בעיות וקשיים שהתעוררו לאחר הלידה. שיתוף שכזה יחד עם עזרה חיצונית שמאפשרת לבני הזוג להיות גם לבד מדי פעם, מחזקת את ה"ביחד" הזוגי.

קרן זילברמן

קרן זילברמן

כותבת המאמר עו"ד מגשרת משפחתית ויועצת זוגית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם:
Call Now Button
×
דילוג לתוכן