משבר בזוגיות בגיל 40

משבר גיל 40 המוכר גם בשמות משבר אמצע החיים או משבר גיל המעבר, מתאפיין בשינויים בתפיסות – הן בתפיסת העצמי והן בתפיסות החיים. סביב גיל 40 נוצרת התעוררות פנימית שמעלה שאלות והרהורים שנוגעים ליעוד וההגשמה, להורות, לזוגיות, למשפחה, לחברים, לבריאות ולאושר.

גיל המעבר מתאפיין בשינויים גופניים והורמונליים שלעיתים משפיעים על הדימוי העצמי, על המיניות ועל הזוגיות.

למרות שמתקיימים גורמים אמיתיים שקשורים בגיל ובנסיבות ואלה יוצרים שינויים בתפיסות, השינויים האלה יכולים להוביל להעצמה ולפתיחה של הזדמנויות וחוויות חדשות, שבגילאים מוקדמים יותר לא היתה מודעות לקיומן.

בהיבט הזוגי ההתעוררות הפנימית עלולה להוביל למשבר בזוגיות שנובע מהדחקת הזוגיות לטובת גידול הילדים וענייני עבודה ופרנסה. כאשר התקשורת בין בני הזוג הופכת להיות תקשורת פרקטית שמתמקדת במטלות ובמשימות והדיאלוג הזוגי במשך שנים ארוכות לא מקבל מקום, עולות שאלות לגבי טיב הזוגיות והרהורים האם להשאר בה במצב הקיים או אם לבחור אחרת.

כאשר מבינים שמשברים הם דבר טבעי והם חלק בלתי נפרד מהחיים, אין מקום לדאגה או לפחד, אלא לגיוס של כל הכוחות והמשאבים לטובת צמיחה ויצירת חיים טובים יותר.

הדבר הנכון הוא לנסות להבין מה הסיבות האמיתיות למקום שבו נמצאת הזוגיות, מה הסיבות לחוסר שביעות רצון במצב הקיים ומה חלקו של כל אחד מבני הזוג בהיווצרות המצב הנוכחי.

צריך לזכור שכל אחד מבני הזוג אחראי למה שקורה בזוגיות והתנערות מאחריות והאשמה של בן או בת הזוג במשבר בזוגיות לא מקדמות, אלא להיפך. במקום לבחור בשינוי של ויתור על הזוגיות, כדאי לבחון מה אפשר לעשות במסגרת הזוגיות הקיימת כדי ליצור שינויים טובים ולהנות מהם יחד.

בהרבה מקרים סיום הזוגיות הוא לא הפתרון הנכון, כאשר לא נעשתה עבודה של כל אחד מבני הזוג – עבודה שכוללת את מה כל אחד מהצדדים הביא איתו לזוגיות במהלך השנים ושיצר מציאות זוגית שאינה משביעת רצון לשני בני הזוג.

אפשר לשנות ולשפר את התקשורת, כך שהיא תחזור להיות תקשורת זוגית קרובה, מעצימה ומשמחת, כפי שהיתה בתקופות אחרות בזוגיות.

בעזרת יעוץ זוגי, אפשר להחזיר לזוגיות את הדיאלוג האינטימי, גם כשנדמה שהמצב אבוד, כי כאשר שני בני הזוג בוחרים לראות זה את זה באמת ומקשיבים לכאב, לתסכול ולתקווה שכל אחד מהם מביע, מתגלה חיבור מחודש לאותם רגשות שנדמה היה שאבדו ובמקום הזה נוצרות התחדשות וצמיחה אמיתית.

קרן זילברמן

קרן זילברמן

כותבת המאמר עו"ד מגשרת משפחתית ויועצת זוגית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם:
Call Now Button
×
דילוג לתוכן