זוגיות בריאה ואיך אפשר לשמור עליה

"לא טוב היות האדם לבדו", בראשית, ב', י"ח והפתרון – "אעשה לו עזר כנגדו". זהו למעשה הביטוי הראשון בתורה שמתאר את הזוגיות של הזוג הראשון שמופיע בתורה – אדם וחוה.

ישנם מספר פירושים לפסוק הזה, כאשר אחד מהם הוא שהניגודים שמתקיימים בין בעל ואשה, יוצרים את העזרה וההתפתחות המשמעותיות ביותר, היות שהניגודים מאפשרים הסתכלות אחרת והם יוצרים חיבור ויצירת דבר חדש ושלם באמת.

פירוש נוסף הוא שהאשה מול בעלה עוזרת לו לראות את השיקוף של עצמו, כמו מראה וכך לסייע לו בתיקון הרוחני ובהתפתחות האישית.

בנוסף, המראה מחזירה את האור שאדם מקרין עליה, כלומר אם מה שבני הזוג מקרינים זה כלפי זה לא מוצא חן בעיני המקבל, המקבל צריך להתבונן אצלו פנימה ולבחון האם הוא זה שמקרין דברים מסויימים והצד השני רק מחזיר אותם.

ביטוי נוסף שמתייחס לזוגיות, מופיע בגמרא: "איש ואשה זכו – שכינה ביניהן. לא זכו – אש אוכלתן", מסכת סוטה, י"ז, א'.

את הביטוי "זכו" אפשר גם לפרש מלשון "זיכוך", כלומר אם הבעל והאשה זיככו את עצמם במידות, הם יזכו לשכינה ביניהם ואם לא – אש המחלוקת אוכלת את הזוגיות.

כאשר המטרה היחידה של כל אחד מבני הזוג היא לדאוג רק לעצמו, לא נעשה כאן תיקון מידות ולא נעשית התקרבות משני הצדדים, אבל כאשר חיים על פי התפיסה ביהדות שהקו המנחה בה הוא עבודת המידות באופן שבו כל צד משפר ומשנה את הגישה ואת ההתייחסות מתוך ראיית בן הזוג והבנת הצרכים שלו, אז הקשר הזוגי הוא קשר אמיתי ובריא שהולך ומתעצם.

כאשר כל אחד מבני הזוג יכול להכיל, לקבל לאהוב ואולי גם להעריץ את החלקים השונים שמתקיימים בבן הזוג, אז בני הזוג זוכים לשכינה ביניהם.

הנטיה הטבעית היא לרצות לבסס קשר זוגי על החלקים הדומים והמשותפים, אבל לקבל את החלקים השונים ולאהוב אותם, זאת העבודה האמיתית שצריך לעשות בזוגיות, כדי לאפשר לשכינה לשרות בין בני הזוג.

כדי לבסס קירבה שכוללת הכרות עמוקה של בני הזוג זה את זה, הכרות מלאה ואמיתית שכוללת את רחשי הלב, את הפחדים, את המחסומים, את הרצונות ואת הצרכים, יש צורך בתקשורת פתוחה. תקשורת פתוחה בין בני זוג מבססת את ההכרות העמוקה ומעניקה תמיכה וחיזוק, היות שבכל הקשבה והתעניינות יש מרכיב של תיקון המידות – יציאה מעצמי והתמקדות בצד השני ובמה שהוא רוצה צריך ובמה שעובר עליו.

קרן זילברמן

קרן זילברמן

כותבת המאמר עו"ד מגשרת משפחתית ויועצת זוגית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם:
Call Now Button
×
דילוג לתוכן