הסכם הורות

אנחנו חיים בחברה משתנה ומתפתחת ובהתאם לכך נעשות גם התאמות משפטיות למציאות החיים.

בעשורים האחרונים ישנה לגיטימציה חברתית למשפחות אחרות, שונות מהמודל המוכר והישן של משפחה שכוללת איש ואשה נשואים וילדים.

מזה זמן שאנחנו מורגלים במודלים של משפחות ומערכים של גידול ילדים שהם שונים מהמודל המוכר והישן. ישנם זוגות שבוחרים להביא ילד לעולם מבלי להנשא, ישנם גברים ונשים שבוחרים להיות הורים מבלי להיות בני זוג, ישנן משפחות חד הוריות באמצעות תרומת זרע וישנם זוגות חד מיניים שמגדלים את ילדיהם המשותפים שהובאו לעולם בהליך של פונדקאות או אימוץ.

בכל אחד מהמודלים המשפחתיים האלה שיש בו שני הורים, יש צורך להסדיר את מערכת היחסים ההורית באמצעות הסכם הורות.

הסכם הורות כולל הסכמות שנוגעות לשלב ההריון והלידה וכן הסכמות שנוגעות לשם הפרטי ולשם המשפחה של הילד, לאופן גידולו, זמני השהות של כל אחד מההורים איתו, מזונות, הוצאות מיוחדות, מקום מגורים וסגנון חיים.

הסכם הורות כולל התייחסות בנושא האבהות והאמהות וכך במקרה של אי קיום חובה הורית על ידי אחד מההורים, אין צורך לערוך בדיקת אבהות – בדיקה שעשויה להיות רלוונטית כאשר יש ספק לגבי זהות האב או בדיקת אמהות – בדיקה שעשויה להיות רלוונטית במקרים של הפריית מבחנה או כאשר מתקיים חלילה חשש להחלפת תינוקות בבית היולדות.

הסכם הורות מונע מצב שבו הילד יוכרז 'שתוקי" כלומר ילד שאינו יודע מיהו אביו ואשר על פי ההלכה היהודית, הוא פסול חיתון ויש שסוברים שמעמדו של ילד כזה עלול להיות אף חמור מזה של ילד ממזר.

כדי שהדברים יעשו באופן מסודר ונכון, מתוך כוונה להמנע מאי וודאות ומהוצאות גדולות בעתיד, כדאי לערוך הסכם הורות עוד בשלב תכנון ההריון, כך שיקבל תוקף חוזי מחייב עם החתימה עליו ולאחר הולדת הילד, כדאי לאשר את ההסכם בבית המשפט

קרן זילברמן

קרן זילברמן

כותבת המאמר עו"ד מגשרת משפחתית ויועצת זוגית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם:
Call Now Button
×
דילוג לתוכן