הסכם חיים משותפים לידועים בציבור ולזוגות לא נשואים

הסכם חיים משותפים הוא הסכם שיכול להערך בין בני זוג שלא מתכוונים להנשא, בין אם הם נחשבים כידועים בציבור ובין אם לאו, בין כאשר מדובר בגבר ואשה ובין כאשר מדובר בבני זוג מאותו מין.

הסכם חיים משותפים רחב יותר מהסכם ממון והוא כולל התייחסות לנושאים נוספים על ענייני הרכוש.

הגם שהסכם חיים משותפים לא מצריך אישור כלשהו והוא מקבל תוקף משפטי מיד עם חתימת הצדדים על גביו, על מנת למנוע מחלוקות בעתיד, רצוי לאשר את ההסכם בבית המשפט.

הסכם כזה מהווה ראיה לקיומה של זוגיות מול רשויות המדינה והוא מנטרל את אי הבהירות בנושא הרכוש וחלוקתו במקרה של פרידה.

הסכם חיים משותפים כולל את הצהרת הצדדים שהם בני זוג וכן את התייחסותם המפורטת לנושא הרכוש הקיים ורכוש עתידי ואופן החלוקה שלהם במקרה של פרידה.

הסכם כזה יוצר הכרה והכרזה של הצדדים לו את דבר היותם בני זוג והוא יכול לסייע בקבלת הטבות רלוונטיות מרשויות המדינה.

היות שעל בני זוג לא נשואים (בין אם הם ידועים בציבור ובין אם לאו) – לא חל חוק יחסי ממון (שקובע את אופן חלוקת הזכויות הרכושיות בסיום נישואים – בגירושין או בפטירה של אחד מבני הזוג), הסכם כזה מסדיר את העניינים הרכושיים ומונע מצב של אי בהירות או אי וודאות לגביהם.

הסכם לחיים משותפים יכול לכלול התייחסות מלאה ומפורטת לגבי נכסים קודמים של כל אחד מבני הזוג ולגבי נכסים עתידיים והכוונה של בני הזוג לגבי אותם נכסים, כולל חובות וזכויות רכושיות, במהלך החיים המשותפים ובמקרה של פרידה. ההסכם גם יכול לכלול הוראות שקשורות לילדים המשותפים בכל מה שנוגע למשמורת, זמני שהות ומזונות.

קרן זילברמן

קרן זילברמן

כותבת המאמר עו"ד מגשרת משפחתית ויועצת זוגית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם:
Call Now Button
×
דילוג לתוכן